Olej z czarnuszki zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A, fosfolipidy, fitosterole oraz flawonoidy. Substancją czynną biologicznie jest tutaj tymochinon. Związek ten wykazuje silne działanie antyutleniające, przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe.
Olej z czarnuszki wykazuje różnorodne, pozytywne działanie na organizm ludzki:
Działanie przeciwalergiczne - badania kliniczne pokazały, że olej z czarnuszki wpłynął pozytywnie na objawy astmy, ich nasilenie i częstotliwość ich występowania.
Działanie przeciwcukrzycowe - polega na ochronie, regeneracji i utrzymaniu integralności komórek trzustki, która odgrywa kluczową rolę w metabolizmie węglowodanów. Olej z czarnuszki pomaga w obniżeniu i unormowaniu poziomu cukru we krwi oraz we wzroście wydzielania insuliny przez trzustkę.
Działanie przeciwnowotworowe - może polegać na pobudzeniu układu immunologicznego do walki z chorobą, ingerencji w cykl komórkowy komórek nowotworowych co doprowadza do ich apoptozy. Badania kliniczne dowiodły, że tymochinon spowodował spadek liczby komórek rakowych różnego typu bez wywierania wpływu na komórki zdrowe.
Działanie przeciwutleniające - polega na ochronie komórek np. nerek czy wątroby przed różnymi toksynami. Olej z czarnuszki ma właściwości wymiatania wolnych rodników, których nadmiar może doprowadzić do uszkodzeń komórek.
Działanie przeciwzapalne - to wpływ tymochinonu na układ immunologiczny. Na obniżenie reakcji przeciwzapalnych ma wpływ kwas eikozadienowy - może on łagodzić ostre i przewlekłe stany zapalne stawów i dróg oddechowych.
Działanie przeciwwrzodowe - polega na wzroście aktywności utleniającej co zapobiega uszkodzeniu komórek żołądka przez reaktywne formy tlenu oraz na wzroście zawartości mucyny w błonie śluzowej żołądka, która chroni jego ściany przed działaniem enzymów trawiennych. Czarnuszka działa przeciwbólowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwpasożytniczo!
Sugerowana porcja dzienna – 1 łyżeczka.