mała, rodzinna Olejarnia = nie utleniony olej!
...
Zobacz więcej...
Specjalizujemy się tylko w olejach !
Zobacz więcej...
Tłoczymy pod zamówienie !
...
Zobacz więcej...
Rodzinna tradycja od ponad 90 lat !
...
Zobacz więcej...

 


olo vita intro film
 

Olej z pestek dyni właściwości i zastosowanie - leczymy prostatę i odrobaczamy dzieci i dorosłych....

 

Olej z pestek dyni tłoczony na zimno z tłoczni olejów

była już uprawiana 7000 lat p.n.e. jako podstawa wyżywienia Inków.  Kojarzona jest z płodnością oraz długowiecznością stąd dawniej nazywana była zielonym złotem i eliksirem długowieczności. Stanowi ważny element tradycyjnej medycyny m.in. w Europie, Chinach i Indiach. Pestki z dyni i uzyskiwany z nich olej stanowią bogactwo składników odżywczych, niezwykle ważnych ze względu na wartość żywieniową.

Olej dyniowy

...tylko w 18,8 proc. składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych. Resztę stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe, na które w 33,4 proc. składają się kwasy jednonienasycone, a w 47,8 proc. kwasy wielonienasycone a także witaminy A, E i D oraz te z grupy B. Można w nim znaleźć również selen, potas i cynk oraz inne substancje, takie jak skwalen i fitosterole.

OLEJ Z DYNI

Właściwości prozdrowotne:

Pasożyty

Współczesna fitoterapia poleca stosowanie oleju z pestek dyni na pasożyty układu pokarmowego. Zawarte w nim alkaloidy, zwane kukurbitacynami, uszkadzają układ nerwowy pasożytów przewodu pokarmowego (tasiemcaglisty lub owsika) i przyspieszają proces ich usuwania z organizmu, przy okazji usuwając też inne substancje toksyczne. Olej z pestek dyni nie podrażnia błony śluzowej żołądka i jelit, w związku z tym jest bezpieczny dla funkcjonowania układu pokarmowego.

Prostata

Olej z pestek dyni jest składnikiem suplementów diety dla mężczyzn, które są polecane przy łagodnym przeroście gruczołu krokowego we wczesnych stadiach przerostu, zaburzeniach oddawania moczu czy zaburzeniach potencji. Tego typu preparaty korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego oraz normalizują procesu oddawania moczu. Właściwości te zawdzięczają zawartym w oleju z dyni fitosterolom zwłaszcza beta-sitosterolowi, które działają bardzo podobne do hormonów płciowych. Za prawidłowe funkcjonowanie prostaty odpowiada właściwy poziom dihydrotestosteronu (DHT). Zadaniem fitosteroli jest obniżenie nadmiernego stężenia DHT, co prowadzi do zmniejszenia masy gruczołu krokowego, a w konsekwencji do złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości związanych z przerostem gruczołu krokowego co w następstwie często prowadzi do nowotworzenia.

Właściwości kulinarne:

Olej z pestek dyni stosuje się wyłącznie na zimno, jako dodatek do chlebawarzywsera białego, ugotowanych jajek, a także sałatek, surówek oraz do bezpośredniego spożycia. Olej z pestek dyni dobrze komponuje się także z deserami - można nim wzbogacić smak lodów waniliowych lub sernika (w Austrii dodaje się go do słynnego sernika wiedeńskiego).

Właściwości kosmetyczne:

Olej z pestek dyni wmasowany w skórę nawilża ją, poprawia jej napięcie, spłyca zmarszczki, wspomaga walkę z trądzikiem, koi podrażnienia i wspomaga procesy regeneracyjne. Kolejną z jego zalet jest wspieranie kuracji antycellulitowych. Ponadto pomoże uporać się z bliznami - w tym z rozstępami. Ze względu na ciemną oraz intensywną barwę, która może przyczynić się do zabarwienia skóry, przed użyciem lepiej go rozcieńczyć niewielką ilością wody lub innego, jasnego oleju.

Bibliografia:

1. Łoźna K., Kita A., Styczyńska M., Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych,"Problemy Higieny i Epidemiologii" 2012, nr 93.

2. Walczak Z., Starzycki M., Ocena profilu kwasów tłuszczowych w olejach tłoczonych na zimno w kontekście rekomendacji ich w żywieniu osób aktywnych fizycznie, "Bromatologia i Chemia Toksykologiczna" 2013, nr 3

3.Antoniewska A., Adamska A., Rutkowska J., Zielińska M., Olej z nasion dyni jako źródło cennych składników w diecie człowieka, Problemy Higieny i Epidemiologii,2017, 98.

4.Zdrojewicz Z., Błaszczyk A., Wróblewska M., Dynia – zdrowa, ale zapomniana, Medycyna Rodzinna, 2016, 19(2): 70-74.

5.Kurzeja E., Synowiec A., Stec M., Kudelski A., Chrobok M., Pawłowska–Góral K.,Ocena potencjały antyoksydacyjnego soków z wybranych warzyw z rodziny dyniowatych, Bromatologia i Toksykologia Żywności, 2011, 3, 911-915.

6.Nawirska-Olszańska A., Przydatność owoców dyni jako surowca do przetwórstwa spożywczego, wyd. UP we Wrocławiu, Wrocław 2011